Kolagén400010x viac kolagénu Kde KúpiťKrabička
Čo je Kolagén STADA
Ako to funguje
Charakteristika
Dávkovanie
Časté otázky
Krabička ProfiZYM
 
text-top

Čo je KOLAGÉN?

Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina. Skladá sa približne zo 20 druhov základných aminokyselín.

Je základnou stavebnou hmotou podporných tkanív a hlavnou organickou zložkou podporného systému organizmu živočíchov - chrupaviek a kostí, kože, šliach a väzív.

Kolagén je hlavným pilierom spojivového tkaniva a najdôležitejšou bielkovinou ľudského tela. Tvorí 1/3 všetkých bielkovín.

V očnej guli sa nachádza cca 90% kolagénu, v pokožke cca 70%. Kolagén je skoro v celom tele, okrem spojivového tkaniva, tiež v kostiach, vlasoch a nechtoch. Cca 40% kolagénu je v pokožke – najväčšom ľudskom orgáne, ktorý chráni, skrášľuje, dýcha, vylučuje.

Kolagén reprezentuje štrukturálny účinok, t.j. chráni a posilňuje kĺbové puzdro, väzy, šľachy, a preto spevňuje ochabnuté a hypermobilné kĺbové systémy.

Kolagénové vlákna tvoria zväzky, ktoré merajú priemerne 0,5–15 μm Obsahujú ho všetky spojivového tkaniva. V ľudských tkanivách bolo nájdených viac ako 11 rôznych typov kolagénov, celkovo u živočíchov rozoznávame 27 typov kolagénov. Najčastejšie sú zastúpené kolagény typov I - V.

Typy kolagénov:

Kolagén typ I. je najrozšírenejší. Je prítomný napríklad v šľachách, kostiach, zuboch a koži. Predstavuje 90 % kolagénu v organizmoch. Tento typ kolagénu má širokospektrálne využitie, napríklad pri výrobe potravinových doplnkov vyživujúcich kostné tkanivo, kĺby, kožu, vlasy, nechty ..., ale aj vo výrobe kozmetických prípravkov.
Stimuluje produkciu nášho vlastného kolagénu a zároveň tvorí súčasť pre jeho spojenie - syntézu.

Kolagén typ II. sa nachádza v chrupavkách. Často je využívaný v tkanivovom inžinierstve, najmä preto, že slúži ako "pletivo", na ktorom sa uchytávajú a správne rozmiestňujú chondrocyty -chrupkové bunky.

Kolagén typ III. sa vyskytuje s typom I. v koži, svaloch a kostiach. Kolagén typu III je podobný typu I, no obsahuje viac proteoglykánov a glykoproteínov.

Kolagén typ IV. sa vyskytuje sa v oblastiach bazálnych lamín. Netvorí fibrily ani vlákna, tropokolagén je často nepolymerizovaný (nepolymerizovaný tropokolagén). Obsahuje málo arginínu.

Kolagén typ V. – vyskytuje sa v medzi svalovom tkanive, na okrajoch tkanív, jaziev, ako doplnok kolagénu I. typuKolagen

text-bottom
 
footer-top

Stada

STADA PHARMA Slovakia, s.r.o., Einsteinova 19, 851 01 Bratislava
footer-bottom
Kde Kúpiť Kolagén STADA