Kolagén400010x viac kolagénu Kde KúpiťKrabička
Čo je Kolagén STADA
Ako to funguje
Charakteristika
Dávkovanie
Časté otázky
Krabička ProfiZYM
 
profizym

Ako to funguje

Kolagén nie je trvalý. V tele stále prebieha jeho permanentná výmena. Zaniká a súčasne sa obnovuje a je udržiavaný chondrocytmi, fibroblastami, keratinocytmi (jednoduché formy kolagénu – bunkové výrobné a opravárenské lodenice pre kolagén).

Kolagén môže vzniknúť výlučne v metabolických (anabolických) procesoch systému stavovcov.

Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina a v natívnom stave sa nevstrebáva, avšak kolagénový hydrolyzát obsahujúci vo vode rozpustné kolagénne peptidy, ktoré sú vstrebávané, krvou a lymfou transportované a využívané k výžive kolagénnych spojivových tkanív.

Pri bežných stravovacích návykoch je prijímaných rozhodne príliš málo kolagenových bielkovín, resp. aminokyselín obsiahnutých v kolagénu.

Z iných bielkovín ako z kolagénu resp. kolagénneho hydrolyzátu organizmus nezískava aminokyseliny potrebné pre výživu kolagénu spojivových tkanív, tj kostí, kĺbov, chrupaviek, kože atď! Neexistujú rastlinné kolagény.

Najprv je potrebné regenerovať kolagénovú štruktúru chrupavky naštiepeným kolagénom, ktorý dodáva chrupavkovým bunkám potrebné stavebné látky. Organizmus teda opravuje kolagén kolagénom.

Iba spojivové tkanivo dobre nasýtené kolagénom sa môže správne vyvíjať a následne oveľa lepšie odoláva okamžitému aj dlhodobému preťažovaniu.

Chrupavky musia odolávať veľkým nárazom, ktoré pri behu či skoku dosahujú zaťaženie až niekoľkých stoviek kilogramov na 1 cm2. Pri opakovaných nárazoch vznikajú v chrupavke mikrotrhliny, ktoré sú začiatkom poškodenia chrupavky. Chrupavka potom stráca svoju pevnosť a pružnosť a dochádza k jej deštrukcii, stenšovaniu až k úplnému vymiznutiu.

Závažné poškodenie chrupavky sa prejavuje zvýšenou citlivosťou a neskôr bolesťami kĺbov, rozvojom osteoartrózy. A práve tu dochádza k potrebe kĺby opraviť, regenerovať.

Kolagen

Syntéza KOLAGÉNU

Kolagén je produkovaný predovšetkým väzivovými bunkami - fibroblastami, bunkami chrupavky - chondroblastami, bunkami kostí - osteoblastami, ale aj epitelovými bunkami.

Syntéza sčasti prebieha vo vnútri bunky, čiastočne extracelulárne – mimo bunky. Polypeptidové (aminokyselinové) reťazce sú syntetizované na hrubom endoplazmatickom retikule bunky (systém vnútorných membrán buniek).

Vzniknutý prokolagény je vylúčený do extracelulárneho priestoru, kde z neho enzým prokolagenpeptidáza odštiepi tropokolagen. Ten reaguje s ostatnými molekulami tropokolagenu a za prítomnosti katalyzátora, ktorým je enzým lysyloxidáza, vytvára Mikrofibrily.

Následne po syntéze prechádzajú molekuly kolagénu postupnou modifikáciou modifikáciu, ktorá bielkovine zabezpečí plnú funkčnosť.

Kolagen
text-bottom
 
footer-top

Stada

STADA PHARMA Slovakia, s.r.o., Einsteinova 19, 851 01 Bratislava
footer-bottom
Kde Kúpiť Kolagén STADA